Poslední listopadový pátek opět ve znamení #StrategyTalk. Dnes vám přináším rozhovor s Honzou Sudou, který působí jako Media Director v agentuře McCann. Honza patří mezi významné osobnosti české digitální scény a na jeho práci jste mohli narazit mnohokrát. Nyní vám tedy přináším rozhovor, abyste ho mohli poznat víc.

Každá úspěšná kampaň začíná dobrým briefem. Zkus se tedy představit ve formě briefu s nejpodstatnějšími informacemi, které bychom o tobě měli vědět. Popiš sebe sama ve formě krátkého headlinu.
Jan Suda

Jaké zvíře nejlépe vystihuje tvůj charakter a proč?
To asi není fér vybrat jedno zvíře. Ve mně je celej cirkus rychle a náhodně se střídajících postaviček lidí, zvířátek i dalších nepopsaných bytostí.

Pokud bys byl influencer, jaký typ obsahu bys sdílel se svými fanoušky?
Fotil bych si prsa, zadek a začínal věty stylem “Všichni se mně ptátéééé, jaký používám druhý kondicionér po návratu z pláže v březnu.”. Nebo mají lidi snad zájem o něco jinýho?

Jak bys popsal osobu, který je tvůj naprostý protiklad?
Ta, která bleskově vyplnila předchozí otázky.

Jaká byla tvá cesta ke strategii a plánování?
Prostě jsem spousty let od rána do noci seděl nad kampaněmi mnoha zadavatelů, až jsem jich prošel tolik, že si i občas dovoluji navrhovat, jak by mohly vypadat. No a díky báječným lidem v McCann Prague se tomu můžu věnovat naplno.

Proč sis tohle zvolil jako živobytí?
To nejlépe pochopí ti, kteří mně viděli dělat něco rukama (musím se živit hlavou), slyšeli mně mluvit (lidé v mém okolí pro mně musí mít pochopení), měli možnost vidět, jak pracuje můj mozek (překotné rotující a do všech směrů se rozbíhající 5D) a viděli jak se oblékám (do banky mne nepouští ani jako klienta).

Jaký neobvyklý zvyk nebo absurdní věc máš nejradši?
Když mluvíc na nějaké konferenci, po několika týdnech nervů, práce na prezentaci, vědomí že vsázím kariéru kvůli pár minutám, enormní energie věnované rehearsalům a nervozity před samotným vystoupením, se při něm lidé poprvé zasmějí. Ta nervozita, než se tak stane, je ubíjející, ale když se to povede, naplní vás to souznění s publikem tak jako nic jiného.

Kdo tě v současné době nejvíce ovlivňuje?
V osobním životě je to samozřejmě paní Lucie Sudová, aktuálně zastávající funkci bohyně. V profesním životě je to jednak až neuvěřitelně inspirativní složení lidí působících v McCann, druhak klienti, na kterých pracuji. Vidím kolem sebe spousty (snad vzájemně) zajímavých lidí, se kterými je radost trávit čas.

Jaké nové chování nejvíce zlepšilo tvůj život v posledních několika letech?
Mám děti a manželku, a sdílím s nimi domácnost, to člověku změní a zlepší život pořádně :o) + jsem si řekl, že místo budování manažerské pozice v korporátu se budu v McCann ještě chvíli učit novým věcem. Což ze začátku trošku bolelo, ale hodně mně to obohatilo … a taky jsem se začal víc hejbat v @hitgymcz a hodně mně to nabíjí a pomáhá v mnoha dalších úrovních života.

Stratégové jsou dobří pozorovatelé světa, aby nacházeli insighty. Můžeš popsat nějaký tvůj nedávný postřeh (například v MHD), který ti uvíznul v hlavě?

  1. Mám v poslední době oblíbenou charakteristiku sociálních sítí, díky jejich využívání mass market cílovými skupinami: “Ještě nikdy nebylo tak snadné zachránit svět pouhým kliknutím na tlačítko Like nebo Share. A tak máme svět plný novodobých Supermanů a Catwomen, kteří sedíc na záchodech s tepláky u kolen, zachraňují svět šířením informací a dezinformací o vašich značkách.”
  2. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že lidé nejsou obecně takoví kreténi, jak to vypadá v komentářích na internetu a na sociálních sítích, a jak je malují média a politici
  3. A poslední, můj dlouhodobě oblíbený je ten, že cílové skupiny se za přesně stejných podmínek, chovají v několika měřeních jako naprosto nepředvídatelní dmnti, fkt.

Máš nějaké hobby nebo sportuješ?
Ano, mám.

Můžeš se podělit o jeden slajd z libovolné prezentace, na které ses podílel, a jsi nejvíce pyšný?
Jeden slide je málo, bez kontextu a vysvětlení nedávají smysl a ty nejlepší jsou tajné = patří klientům a jejich značkám. Ale přijďte na mně někdy a pár slidů uvidíte. A pokud chcete vidět vizuálně opravdu parádní prezentaci, sežeňte si videozáznam naší prezentace s Jardou Malinou na letošní Brand Management konferenci.

Zdroj: Blue Events

Jakou radu bys dal mladým stratégům? Co by měli ignorovat?
Měli by ignorovat pracovní dobu a strávit prvních několik let studiem reálných kampaní a strategií a jejich reálných výsledků. Jinak budou veškeré jejich načtené řeči pouhými bullshity bez kontextu.

Jaká byla nejlepší rada, kterou ti kdo dal v rámci strategie?
Nejdřív poslouchej, potom mluv.

Podstatnou rolí je i sledování trendů. Který trend z poslední doby považuješ za nejzajímavější a proč?
Z pohledu trendů v našem pracovním poslání je to rostoucí nasycení performance marketingu. To je hukot, kdy přestává být efektivní většina toho, co dosud efektivní bylo. Tahle plíživá smrt přesycení znatelně změní náš průmysl, pokusí se obnovit masivní budování značek, které se bude muset přizpůsobit novým podmínkám, o dost jiným, než o kterých píšou učebnice marketingu.

Jaký populární trend v zahraničí bys chtěl, aby byl také populární v České republice?
Asi je myšleno trend v lidském chování, ale v tomhle my obratně a rychle přebíráme zahraniční vzory. Tedy zmíním své přání pracovního trendu – převrat ve výzkumech – jak se dělají, proč se dělají, a co měří. Abychom se pohnuli od tabulek ke skutečným životům lidí.

Na jakou práci (kampaň) jsi nejvíc pyšný?
Je toho hodně moc, ale kdybych měl vybrat jednu z pohledu strategického, tak je to dlouhodobý koncept #jetovtobě, co děláme s Vodafone. Je to krásný příklad, kdy značka skutečně dělá něco hodnotného pro své zákazníky/lidi z cílovky. Koncept se každým rokem vyvíjí dál a pomáhá mladým lidem. Vodafone tak hraje smysluplnou roli v životech těchto lidí, což je aspoň z mého pohledu základem úspěšného budování značky.

Co pro tebe znamená slovo “filosofie”?
Dvousečná zbraň na jedné straně pomáhající dobrat se esenci něčeho důležitého, na straně druhé zaneprázdňující spousty líných lidí přemýšlením o nesmyslech, které se pak odvažují sdělovat ostatním.

Jak se překrývají tvé profesionální a osobní přesvědčení?
Vždy jsem měl to štěstí pracovat pro značky, kterým věřím. Zároveň McCann nepracuje pro společnosti, které přivádějí lidi do úzkých. Takže v tomto ohledu to mám jednoduché. Navíc si zlepšujeme karmu dlouhodobou spoluprací s několika nadacemi, které pomáhají v různých oblastech života.

Jak žiješ v přítomnosti, když tvou prací je odhalit budoucnost?
Já ale nežiju moc v přítomnosti. Část mého chorého mozku je sice částečně v něčem, co jsme zvyklí nazývat slovem “teď”, ale ten většinový zbytek prakticky neustále zkoumá a dohrává spoustu alternativních minulostí, současností a budoucností, a hází mi to ve stroboskopových záblescích potěš koště.

Jaká přesvědčení nebo návyky změnily tvůj život v posledních pěti letech?
Viz odpověď 6. v úvodu + v zaměstnání, byla pro mně, sebestředného “já vím všechno nejlíp” blbečka, jednoduchá otázka, za kterou vděčím Ireně Staňkové. Ta mne naučila používat v teamu místo odpovědi otázku “Co navrhuješ?”. Tahle otázka má magickou moc, rozhodně doporučuji!.

Co děláš, když se cítíš přemoženě nebo dočasně nesoustředěně?
Jdu před zrcadlo a vidím, jak neodolatelně nádherný kus stvoření jsem. Nadechnu se a cítím, jak voním. Podívám se na sebe s plnou pýchou a pochválím se. To mi dodá sil. Až někdo vynalezne zrcadla, ve kterých může člověk sám sebe obejmout, budu hned druhým Čechem, který si ho koupí.

Měli by stratégové žít více filosofické životy?
Naopak, měli by vyndat hlavu ze zadku své bubliny a trávit čas mezi reálnými lidmi.

Máš nějaké užitečné mentální nebo heuristické modely?
Jdu dovnitř svý hlavy, zavřu dveře a poslouchám všechny ty hlasy. Občas některý z nich řekne něco, co je upřímné a má hloubku, možná ne viditelnou na první pohled. A když ne, jdu za někým z cílové skupiny a udělám to samé.

Stratégové také hodně čtou. Četl si v poslední době nějakou knihu, která splnila nějaký z následujících bodů?
Tady si dovolím neopakovat ostatní. Nemám žádný oficiální zdroj, který by byl jiný, než používají ostatní. V čem se snažím být odlišný je interpretace těch dat a reálná znalost cílových skupin a jejich postojů.

Děkuji za rozhovor!

Categories: Rozhovory