Ahoj všem,
vítám vás u nového formátu #StrategyTalk, ve kterém budu zpovídat stratégy z České republiky a Slovenska. V prvním rozhovoru bych vám rád představil Jirku Jóna, který pracuje jako Senior Strategic Planner v agentuře Ogilvy & Mather. Jirku jsem poznal v době, kdy pracoval jako Strategic Planner ve VCCP. Pak jsem měl příležitost ho vidět prezentovat na akci Trendy v online marketingu, která se konala začátkem tohoto roku v kině Lucerna. Od té doby jsem věděl, že ho musím poznat více, takže jsem využil této příležitosti, abych s ním udělal první rozhovor pro strategicplanner.cz, který si nyní můžete přečíst na následujících řádcích.

Každá úspěšná kampaň začíná dobrým briefem. Zkus se tedy představit ve formě briefu s nejpodstatnějšími informacemi, které bychom o tobě měli vědět. Nejdříve popiš sebe sama ve formě krátkého headlinu.
V tuto chvíli asi jednoduše využiju headlinu z Linkedin, což je Strategic Planner v Ogilvy, Lektor na VŠKK.

Jaké zvíře nejlépe vystihuje tvůj charakter a proč?
Přemýšlím – bylo mi řečeno, že jsem grumpy jako medvěd, ale spíš mě to napadlo u obrázku co jsem nedávno viděl. Lítá teď internetem a nevím, jestli je pravdivý, ale popisuje chování vlků ve smečce. Zkrátím příběh – poslední je hlavní vlk, který sleduje celé stádo, jestli je v pořádku, že jdou všichni dopředu a v případě problému zakročí. To mi docela připomíná mě.

Pokud bys byl influencer, jaký typ obsahu bys sdílel se svými fanoušky?
Chtěl jsem před pár měsíci rozjet projekt, ale na konec jsem na něj neměl čas – jedná se o platformu, kde bych prezentoval malé české projekty, které by lidi měli využívat – ať už se jedná o Clever Minds, Samurai Shot, Frusac, Pera Novák a tak. Prostě malé české firmy, kde to lidi dělají srdcem, na FB vám většinou odpoví majitel firmy a mají celkově nějakou vizi a sen. Těmhle projektům fandím a rád bych jim pomohl.

Jak bys popsal osobu, která je tvůj naprostý protiklad?
Pasivní pesimista, který se o nic nezajímá, nic nedělá, nikam necestuje, nemá žádné plány a celý život jen profláká a má špatný hudební vkus:)

Jaká byla tvá cesta ke strategii a plánování?
Ufff, tohle bude delší:) Byl jsem na gymplu a nevěděl jsem co. Tak jsem začal hledat ekonomickou fakultu, protože to se hodí vždycky. Dostal jsem se na Masaryčku, ale nějak se mi tam nechtělo. Dostal jsem se i na Technickou Univerzitu do Liberce a tam se mi naopak líbilo a chtělo. Tak jsem šel na školu tam a měl předmět na téma marketing. A to mě taky úplně nebavilo (nemám rád zbytečnou teorii). A pak jsem viděl reklamu na Coca Colu For Everyone z McCann z Buenos Aires z roku 2006. Tenhle spot ve mně něco zlomil. Tak strašně se mi to líbilo, že jsem se takových věcí a projektů chtěl účastnit. Tak jsem začal hledat nejlépe hodnocenou univerzitu na světě, kde se vyučuje reklama v rámci magisterského studia.
Tak jsem našel Boston University. Dodělal jsem si bakaláře (měli jsme to na 3,5 roku a už jsem nestihl přihlášku na následující školní rok), odjel na pár měsíců do Turecka, vrátil se, nastoupil na magistra a v rámci Erasmu odjel do španělského města Murcia. Během toho jsem zfinalizoval (odevzdávaly se eseje, doporučení, dokonce i videa) a poslal přihlášku.
Ve Španělsku jsem strávil půl roku a snad jediné předměty, na které jsem vyloženě chodil byly angličtina, španělština, reklama a consumer behavior. No a když jsem tam byl, tak mi neoficiálně napsal budoucí učitel John Verrett (mj. CEO a majitel bostonské pobočky Arnold), že mi gratuluje k přijetí. Nemohl jsem tomu věřit, ale když to přišlo i oficiální cestou, tak jsem tomu věřit začal. V rámci studia byly dva směry – accounti a kreativci. Na kreativce jsem nebyl dost manuálně ani verbálně zdatný, na accounta mám málo trpělivost s lidmi:) Ale navštěvoval jsem tam přednášky právě Johna Verretta, Edwarda Bochese (VP a pak CIO Bostonského Mullen) a začala mě lákat právě strategie. Během letní pauzy jsem se vrátil do ČR, kde jsem nastoupil na stáž do Nydrle.
Vrátil jsem se na třetí, poslední semestr, dodělal školu a vrátil se zpět do ČR (jako zájemce o práci z cizí země bez praktických zkušeností kromě školní agentury o mě nebyl úplně zájem). Hned jsme se v Nydrle dohodli a nastoupil jsem jako Jr. Digital Strategist. Po pár měsících jsem ale v rámci restrukturalizace kvůli jednomu klientovi přešel do accountu kde jsem byl asi 2-3 roky. Pak přišla díky specializaci na digitál nabídka z VCCP na digi plannera, což se změnilo na plannera a má plannerská kariéra tímto dostala oficiální podobu:)
Byl jsem tam dva roky, pracoval na super projektech (dali jsme s Planning Directorem Henri de la Barre z VCCP dohromady Letgo víceméně tak, jak to vypadá teď, byla super práce na Bohemia Chips, na Heineken značkách – Tátovská kampaň na Březňák, Krušovice s Králem a tak:)
Pak přišla nabídka z Ogilvy a já chtěl vyzkoušet i život ve velké VELKÉ agentuře. A tam jsem doteď.

Proč sis jako živobytí zvolil právě strategické plánování?
Baví mě věcem dávat smysl. A neustále se učit něco nového. A vymýšlet furt něco nového spojeného s businessem. A být v trochu bláznivém prostředí. Planning mi přijde jako dobrá kombinace.

Jaký neobvyklý zvyk nebo jakou absurdní věc máš nejradši?
Asi objednávání gadgetů z AliExpress:)

Kdo tě v současné době nejvíce ovlivňuje?
Z těch co znám nebo neznám? Z těch co znám klasicky – přítelkyně Míša, rodina, kamarádi. Co se týče profíků z mého okolí, které znám tak je to hlavně Eda Piňos a Mára Linhart. Z těch, se kterými se osobně neznám, ale jsou to Češi, tak asi Tomáš Čupr a Aleš Zavoral. Mají podobnou obsesi experience jako mám já:) A z těch zahraničních asi Julian Cole, Tom Goodwin a Mark Ritson. Jsem nadšený z knížek Delivering Happiness od Tonyho Hsieha a Decoded od Phila Bardena.

Stratégové jsou dobří pozorovatelé světa, aby nacházeli insighty. Můžeš popsat nějaký tvůj nedávný postřeh (například v MHD), který ti uvíznul v hlavě?
MHD využívám většinou ke čtení se sluchátkama na uších, takže to úplně nemám.

Máš nějaké hobby nebo sportuješ?
Vždycky mám nějaký sport na chvíli:) Loni jsem chodil Krav Magu, teď jsem si koupil pennyboard, v plánu mám golf. Ale vždycky mě nejvíc bavil lakros, který jsem hrál i v USA i tady.

Podstatnou rolí je i sledování trendů. Který trend z poslední doby považuješ za nejzajímavější a proč?
Jak všude teď říkám – Brand experience. Propisování brandu do všech touchpointů. Myslím, že je tam skrytý potenciál a mě to strašně baví. Přesně jak jsem ve škole nemusel teorii marketingu, tak stejně nemusím teorii brandu, ale zbožňuju její aplikace. Tohle je pro mě dost podobný.

Jaký populární trend v zahraničí bys chtěl, aby byl také populární i u nás v České republice?
Voice command a CX focus (Poznámka autora: Customer Experience), i když u toho už se to zlepšuje.

Můžeš se podělit o jeden slajd z libovolné prezentace, na které si dělal, a jsi nejvíce pyšný?
Bude to tenhle. Nejen, že kvůli NDA nemůžu nic dávat ven, ale hlavně jsem tady pokořil sám sebe. Nejsem fanoušek mluvení před lidmi a tohle byl můj Everest.


Jakou radu bys dal mladým stratégům? Popřípadě jaká byla nejlepší rada, kterou ti kdo dal v rámci strategie?
Stop and think.

Jak žiješ v přítomnosti, když tvou prací je odhalit budoucnost?
Spíš je pro mě otázka jak v přítomnosti nepracovat:) Ale jinak je to obecně o hledání nějakých nových zážitků a skillů – začalo mě bavit vaření a ochutnávání jiných kuchyní, než je ta klasická česká, proto to prkno, mám učebnici kaligrafie a začal jsem se zajímat o bonsaje. Prostě cokoliv co není práce:)

Co děláš, když se cítíš přemoženě nebo dočasně nesoustředěně?
Přepiju to kafem, narvu si sluchátka hluboko do hlavy pustím tam něco nakopávajícího a “power through” 🙂

Stratégové také hodně čtou. Četl si v poslední době nějakou knihu, která splnila nějaký z následujících bodů?
Kniha, která rozšířila mou schopnost empatie:
Asi The Curious Incident of the Dog in the Night-Time. Napsáno z pohledu autistického kluka, takže to není o někom, ale v kůži někoho. Což bylo na pochopení mindsetu neuvěřitelný.

Kniha, která rozšířila mé obzory v oblasti strategie:
Co jsem přečetl, tak určitě Decoded od Phila Bardena. Nejlepší popis jak funguje rozhodování člověka, který dost často využívám. Co jsem nepřečetl (resp. nedočetl, protože je to jako číst skripta ), ale znám je Byron Sharp (How brands grow) kvůli napojení reklamy na business. A ještě právě Delivering Happiness od Tonyho Hsieha (kvůli customer centricity), cokoliv od Dana Arielyho nebo teď i Choice behavior (behavio), Start with Why od Sinka (purpose).

Kniha, která vysvětluje současný stav světa:
Nebyl film Idiocracy/Absurdistan na motivy knížky? Jestli ne, tak Továrna na debilno.

Který internetový zdroj čteč nejraději?
Jediný, který jsem opravdu kdy hltal byl Comms planning blog od BBDO NY. Už není aktivní, ale informace tam jsou fenomenální.

Děkuji za rozhovor!

Categories: Rozhovory